Oto Twój pierwszy i najważniejszy krok w treningu pamięci...

Linki


» Dzieci to nie książeczki do kolorowania. Nie da siÄ™ wypeÅ‚nić ich naszymi ulubionymi kolorami.
»
- po pierwsze: są one przedsiębiorstwami, które przejmują szereg czynności finansowych z jednostek gospodarczych i gospodarstw domowych;- po drugie: są...
»
W Warszawie, jako zastępcy Rządu Tymczasowego, zostali trzej ludzie: Stefan Bobrowski, Władysław Daniłowski i Witold Marczewski: pierwsi dwaj młodzi,...
»
Wtedy po raz pierwszy poczułam w życiu taką wielką, taką straszną samotność...
»
szernej gotowej już studni z lanej stali, która miała za kilkanaście godzin wystrzelić na księ- życ pierwszy pocisk z zamkniętymi w nim pięcioma...
»
badati i okaza³o siê, ¿e wœród studentów medycyny Uniwersytetuawskiego przed rozpoczêciem studiów pierwszy stosunekp**aii*y mia³o 86% badanych...
»
rus, po pierwsze, zalicza to, czy danyO treści znaczenia relacyjnego moŜemy siębodziec moŜe w jakikolwiek sposób wpły-przekonać, analizując...
»
Ryba szła pierwsza szerokim, męskim krokiem, prosta, jakby połknęła kij, i Maksymowi nagle zrobiło się jej żal...
»
, która pierwsza poda³a poprawn¹ odpowiedŸ, jej dru¿ynaije punkt, a gracz œwiêtuje swój sukces, który jest dlai nagrod¹...
»
- Załóżmy jednak, że mógÅ‚ on pozostawić przesyÅ‚ki u wspólnika, nim jeszcze udaÅ‚ siÄ™ do szpitala?- Jest to maÅ‚o prawdopodobne, gdyż do pierwsze­go...
»
Wielka ich ró¿norodnoæ, wszechstronnoœæ oddzia³ywania oraz ³atwoœæ organizowania wysuwa je-na pierwsze miejsce w pracy z ma³ymi dzieæmi...

Dzieci to nie książeczki do kolorowania. Nie da się wypełnić ich naszymi ulubionymi kolorami.

Musisz teraz skojarzyć, powiązać dywan i papier, ale możliwie najśmieszniej. Np. wyobraź sobie, że dywan w Twoim mieszkaniu jest utkany z papieru. Zobacz, jak po nim stąpasz, posłuchaj, jak szeleści pod Twoimi stopami. Albo wyobraź sobie, że piszesz coś na dywanie jak na kawałku papieru. Każde z tych wyobrażeń jest skojarzeniem zabawnym. Papier leżący po prostu na dywanie nie spełnia tego warunku, skojarzenie takie jest za logiczne. Obraz myślowy musi być śmieszny lub bezsensowny. Uwierz na słowo, że jeśli Twoje skojarzenie jest logiczne, nie zapamiętasz go.
A teraz coś, o czym będę Ci przypominał nieustannie. Musisz choćby przez ułamek sekundy zobaczyć w swoim umyśle ten śmieszny obraz. Nie próbuj oglądać słów, ale konkretny obraz, ten, który wybrałeś. Zamknij na sekundę oczy, to może pomóc.
Jak tylko zwizualizujesz skojarzenie, przestań o nim myśleć i idź dalej. Ponieważ to, co już znasz i zapamiętałeś, to papier, więc musisz teraz skojarzyć, powiązać go z kolejnym przedmiotem na liście, tzn. butelką. W tym miejscu w ogóle nie zawracasz już sobie głowy "dywanem", tworzysz całkowicie nowy, śmieszny obraz myślowy łączący papier z butelką. Możesz np. czytać ogromną butelkę jak gazetę, albo pisać na wielkiej butelce jak na kawałku papieru. Albo wyobraź sobie, że z butelki wylewa się struga papieru jak wino, albo że w ogóle cała butelka jest zrobiona z papieru. Wybierz najbardziej zabawne skojarzenie i zobacz je choćby przez chwilę w swej wyobraźni.
Nie wiem, czy uda mi siÄ™ wystarczajÄ…co mocno podkreÅ›lić wagÄ™ tego, by rzeczywiÅ›cie "widzieć" skojarzenia i by one byÅ‚y możliwie najÅ›mieszniejsze. Przy tym nie chodzi o to, aby przez 15 minut wymyÅ›lać najbardziej nonsensowne zwiÄ…zki; pierwsze zabawne skojarzenie, jakie przychodzi do gÅ‚owy jest zwykle najlepsze. W dalszym ciÄ…gu ćwiczenia zaproponujÄ™ Ci kilka sposobów, jakimi możesz powiÄ…zać ze sobÄ… obrazowo każdÄ… parÄ™ przedmiotów z naszej listy. Możesz wybrać ten, który uznasz za najÅ›mieszniejszy, albo ten, który sam wymyÅ›liÅ‚eÅ› – i tego siÄ™ trzymaj.
Połączyliśmy już dywan z papierem i papier z butelką. Przejdźmy do "łóżka". Szukamy zabawnego związku między butelką a łóżkiem. Butelka leżąca w łóżku lub coś w tym guście jest za logiczne, a więc może śpisz w dużej butelce zamiast w łóżku, albo "odkorkowujesz" łóżko zamiast butelki? Zobacz któreś z tych skojarzeń choćby przez chwilę i więcej do nich nie wracaj.
Zorientowałeś się już, że w tej zabawie kojarzymy każdy poprzedni przedmiot z następnym. Poznałeś i zapamiętałeś już łóżko; kolejnym słowem, które chcesz zapamiętać jest "ryba". A więc znajdź śmieszny związek między łóżkiem a rybą. Może ogromna ryba śpiąca w Twoim łóżku, albo łóżko w kształcie ogromnej ryby? Zobacz obraz, który wydaje Ci się najśmieszniejszy.
Teraz ryba i krzesÅ‚o – może gigantyczna ryba siedzi na krzeÅ›le, albo ryba, która udaje krzesÅ‚o? Albo wyciÄ…gasz wÄ™dkÄ… krzesÅ‚o zamiast ryby...
Krzesło i okno. Siedzisz na szklanej tafli jak na krześle, albo rozwścieczony rzucasz krzesłem w zamknięte okno. Znowu zobacz ten obraz nim przejdziesz do następnego skojarzenia.
Okno i telefon – zobacz siebie jak odbierasz telefon, ale kiedy przykÅ‚adasz sÅ‚uchawkÄ™ do ucha okazuje siÄ™, że jest to okno. Możesz również wyobrazić sobie okno w postaci wiekiej tarczy telefonu, którÄ… musisz unieść, aby wyjrzeć na ulicÄ™. Albo że przenikasz rÄ™kÄ… okiennÄ… szybÄ™, aby odebrać telefon. I znowu zobacz w wyobraźni najÅ›mieszniejsze skojarzenie.
Telefon i papieros – zapalasz sÅ‚uchawkÄ™ telefonu zamiast papierosa, albo trzymasz przy uchu wielkiego papierosa w miejsce sÅ‚uchawki. A może odbierasz telefon i ze sÅ‚uchawki sypie Ci siÄ™ na twarz milion papierosów?
Papieros i gwóźdź – zapalasz gwoździa lub wbijasz mÅ‚otkiem w Å›cianÄ™ papierosa jak gwóźdź.
Gwóźdź i maszyna do pisania – wbijasz gigantyczny gwóźdź w maszynÄ™, lub wszystkie jej klawisze sÄ… zakoÅ„czone gwoździami, które kÅ‚ujÄ… CiÄ™ w palce, kiedy piszesz.
Maszyna do pisania i but – zamiast buta nakÅ‚adasz maszynÄ™ do pisania, albo przepisujesz coÅ› na maszynie butami, albo widzisz duży but z klawiaturÄ… i piszesz na nim jak na maszynie.
But i mikrofon – na nodze masz mikrofon zamiast buta lub mówisz do buta jak do mikrofonu.
Mikrofon i pióro – piszesz coÅ› mikrofonem jak dużym ołówkiem lub mówisz do wielkiego pióra.
Pióro i telewizor – z ekranu TV wylatuje tysiÄ…ce piór, albo oglÄ…dasz program TV, w którym wystÄ™pujÄ… same pióra, albo w ogromne pióro wmontowany jest odbiornik TV i Ty wÅ‚aÅ›nie oglÄ…dasz jakiÅ› program.
Telewizor i talerz – zamiast ekranu TV widzisz talerz albo zjadasz coÅ› z telewizora jak z talerza, albo paÅ‚aszujesz coÅ› z talerza, ale w miarÄ™ jak zjadasz odsÅ‚ania Ci siÄ™ ekran TV z programem.
Talerz i pÄ…czek – gryziesz pÄ…czek, który pÄ™ka Ci w ustach jak talerz, albo podajÄ… Ci obiad na przeogromnym pÄ…czku jak na talerzu.
PÄ…czek i samochód – za kierownicÄ… widzisz pÄ…czek, albo sam prowadzisz wielki pÄ…czek, który udaje samochód.
Samochód i filiżanka – wielka filiżanka prowadzi samochód, albo jedziesz wielkÄ… filiżankÄ… jak samochodem. Albo zobacz swój samochód w roli filiżanki, peÅ‚en ciemnego pÅ‚ynu.

Powered by MyScript